Sağlıklı ve Gür Saçlar için Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıklı ve Gür Saçlar için Tüketilmesi Gereken Besinler

Saçınızın çok sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görmek için günleri saymaktan daha kötü bir şey yoktur. Saçları güçlendiren şampuanlar ve sihirli serumlar deneyebilirsiniz ancak işe yaramaz, çünkü tıpkı cildiniz gibi, saçlarınız da tükettiğiniz besinlerden etkilenir.

Sağlıklı ve Gür Saçlar için En Önemli Besin Nedir?

Protein, omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum, biyotin ve A, C, E ve D gibi bazı temel vitaminler ve besinler, saç köklerini besler ve sağlıklı saç gelişimini destekler. Saç büyümesini hızlandırmaya gelince, dikkat edilmesi gereken en önemli besin grubu ise proteindir.

Saç Sağlığı için Tüketmeniz Gereken 6 Sağlıklı Besin

Saçınızı mevsim değişikliklerine hazırlamak veya kötüleşen saç sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, bu besinleri tüketmeye çalışın.

  • Yağlı Tohumlar: Biotin veya B7 vitamini kaynağı badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler, daha gür ve sağlıklı saç oluşmasına yardımcı olur.
  • Balık: Protein, demir, omega yağ asitleri, D vitamini, kalsiyum, çinko içerir. Tüm bu vitaminler ve mineraller sağlıklı saçlar için vazgeçilmezdir.
  • Süt ürünleri: Protein, D vitamini ve kalsiyum bakımından yüksektir. Alternatif olarak, badem, soya veya pirinçten yapılan süt de iyi bir seçimdir.
  • Avokado: B vitamini ve E vitamini, saç dökülmesini ve kırılmasını önler, saç derisini güçlendirir ve uzun saçların arzu ettiği ışıltıyı sağlar.
  • Baklagiller: Kuru fasulye, mercimek ve soya, protein, çinko, demir ve biyotin açısından zengindir.
  • Turuncu Meyve ve Sebzeler: Sağlıklı saçlar için A vitamini gereklidir. Havuç, kabak, portakal, mandalinada C vitamini kadar, bolca A vitamini bulunur.