Saçlara Zarar Veren Uygulamalar

Güzelleşmek adına kötü saç günleri, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Saç bakımı kurallarının basit ve sonsuz olduğunu kabul etmek isteriz, ancak istediğimiz saçlara ulaşıp onlara renk kattığımız zaman, değerli saç tellerimize bilmeden çok çeşitli şekillerde zarar verebiliriz.

 

Saçlara Zarar Veren Uygulamalar

Saç Hasarının 5 Nedeni

Renk açma: Saçınızın rengini açmak için kullanılan solüsyonlar saçınıza nüfuz eder ve doğal pigmentinizi yok eder. Saç rengini açmanın üstüne fön, maşa ve stil eklerseniz, saç dökülmesine, donuk bir görünüme ve saç kırıklarına neden olarak zarar verebilirsiniz.

Kimyasal düzleştirme: Kalıcı fönler için kullanılan kimyasallar saçın iç bağlarını kopararak onları yeniden farklı şekillerde oluşturarak çalışır. Saç rengi açma gibi, saçınız zayıflar, zamanla donuklaşır ve hasar görür, böylece lüks kıvrımlı bukleler veya parlak düz saçlar yerine saçlarınız cansız ve kuru görünür.

Renklendirme: Yarı kalıcı boyalar renk açıcılar kadar zararlı değildir, ancak iyi sonuçlar doğurmazlar.  Özellikle kökleri veya gri saçları gizlemek için renklendiriyorsanız, saçın içyapısını değiştirebilirler, cansız görünüme ve kuruluğa neden olurlar.

Saç düzleştiriciler ve fön: Isı saçları tutan hidrojen bağlarında geçici değişikliğe neden olur ve bu, saçların mat görünmesinin sebebidir. Günlük olarak fön, maşa, saç kurutucu kullanıyorsanız, bu geçici değişiklikler zamanla daha kalıcı zararlara neden olabilir.

Sıkı saç toplama ve örgüler: Atkuyrukları ve örgüler saçların kırılmasına neden olabilir, özellikle de stiliniz sıkı bir şekilde ise ve her gün tekrarlanıyorsa kalıcı saç dökülmesi meydana gelebilir.