Saçlar için Tüketilmesi Gereken Vitaminler

Saçlar için Tüketilmesi Gereken Vitaminler

Birçoğumuz muhteşem, uzun ve hacimli saçlara sahip olmayı hayal ederken genellikle yeterince vitamin almayı unutuyoruz. Oysa dermatologlar, B5 vitamini, B6 vitamini, Biotin, Folik Asit, A Vitamini, C Vitamini ve E Vitamini’nin cildimizi, vücudumuzu ve özellikle saçları doğrudan etkilediğini ve geliştirdiğini belirtiyor.

Sağlıklı Saç için En Temel Vitaminler

Sağlıklı saçlar, iyi bir sağlık göstergesi midir? Şüphesiz, iyi ve sağlıklı saç, doğru miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, lif ve su olan dengeli bir beslenmenin sonucudur. Saç söz konusu olduğunda, en önemli üç besin maddesi proteinler, vitaminler ve minerallerdir ki yeterli oranda alımları hızlı ve sağlıklı saç büyümesi sağlıyor.

Vücudunuzda eksik olması halinde; demir, A, B, D, E, H vitamini, çinko, amino asitler, omega asitleri (özellikle omega-3 yağ asitleri), sağlıklı saç gelişimi ve genel sağlık için en temel vitaminlerdir. Fakat bu vitamin veya besinlerin her birinin tavsiye edilen günlük dozundan daha fazlasını almamanız gerekiyor, çünkü çok fazla vitamin almak da saçınıza ve cildinize zararlı olabiliyor.

Hangi Vitaminler Saç Dökülmesini Önler?

Belirli vitaminler saç dökülmesini kontrol edebilir. Bunlar; A vitamini, Biotin (B71 vitamini) B12 vitamini, C vitamini, E vitamini, Folik asit, Niasin (B3 vitamini), demir, çinko, magnezyum, proteinler, omega-3 yağ asitleri. Tıbbi reçete, belirli bir soruna göre ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Herhangi bir vitamin depolamaya başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak sorunu daha da kötüleştirmenin önüne geçebilir.