Kaşıntılı Saç Derisi ve Kepekten Nasıl Kurtulunur?

Kaşıntılı Saç Derisi ve Kepekten Nasıl Kurtulunur?

Kepek, kaşıntılı saç derisinin en sık görülen nedenidir; kuru saç derisi, aşırı aktif yağ kistleri, zayıf saç hijyeni, mantar ve viral enfeksiyonlar, kötü beslenme, hatta stres nedenli olabilir. Kaşıntılı bir saç derisi sorununuz varsa yapmamanız gereken tek şey saç derinizi çizmektir. Zayıf cilt daha fazla tahriş olur, ağrıya ve enfeksiyona yol açar.

Kaşıntılı Saç Derisi ve Kepek Tedavisi için 5 Doğal Öneri

Elbette kepek önleyici şampuan kullanabilirsiniz ama yan etkileri ne olacak? İyi haber, kaşıntılı bir saç derisi ve kepek sorununa iyi gelen birçok doğal ilaç olduğudur. İşte birkaç öneri:

  • Limon suyu: Saç diplerinize yüksek antiseptik özelliklere sahip limon suyunu sürerek ve 15-20 dakika bekleyip durulayarak kaşıntıyı tedavi edebilir, kepek oluşumunu önleyebilirsiniz.
  • Karbonat: Kabartma tozu veya karbonat ile saç derisine peeling yaparak kaşıntı ve kepekten kurtulabilirsiniz. En iyi sonuç için nemli saç derisine uygulayın ve 5-10 dakika sonra yıkayın.
  • Elma Sirkesi: Asidik yapısı nedeniyle, mantar/virüs mücadelesinde mükemmel bir çözümdür. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın ve yıkamadan önce saç derisine püskürtün.
  • Soğan Suyu: Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri olan soğan, kaşıntı ve kepeklenmeyi azaltabilir. Soğanın suyunu sıkın, saç köklerine uygulayın ve durulamadan önce 20 ila 30 dakika bekleyin.
  • Aloe Vera: Aloe Vera yaprağından çıkardığınız jeli saç derinize sürün, 20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. En iyi sonuç için haftada iki kez yapın.

Kuru, kaşıntılı saç derisi ve kepek, ev ilaçlarını kullandıktan sonra düzelmez veya belirtileriniz şiddetli ise, hemen tedavi için bir doktora danışın.