Ham Saç Nedir?

Ham saçlar, insanların uzattıkları saçların kesilmesi ve böylelikle doğal bir şekilde elde edilmesi yolu ile ortaya çıkmaktadır. Ham saçların kesiminden sonra gerekli dezenfektasyon işlemi yapılır ve normal şampuan ile yıkandıktan sonra bir lastik ile sıkı bir şekilde bağlanır.

Birbirine bağlı olarak satılmakta olan ham saçlar ile saç kaynak ya da tress işlemi yapılarak çıt çıt saç, postiş, peruk ya da tress saç kaynağı işlemleri yapılabilir. Türkiye’de peruk satışı yapan ve kuaförlük yapan pek çok kişi saç satın alırken dikkatli davranmalıdır. Ham saç sektöründe kaliteli ürünlere ulaşabilmek için normal insanlardan makas ile kesilerek elde edilmiş olan saçlara göz atılmalıdır.

doğal ham boncuk saç kaynak

Ham Saçların Kalitesi Nasıl Belli Olur?

Ham saçın kalitesi genellikle saçın parlaklığı, rengi, dokusu ve yumuşaklığına bakılarak anlaşılır. Bu özelliklere sahip olan ham saçlardaki kalite puanı oranı “7A Grade Superior Human Hair” olarak adlandırılır.

Toplama olan ham saçlar ise sağlık açısından zararlı olabileceği gibi aynı zamanda mat ve donuk bir yapıya sahiptir. Pek çok kişinin saçından bir araya getirilen toplama saçların açılma dereceleri ve yansımaları tamamen farklı olmaktadır.

Saç kaynak ve ham saç uzmanları toplama saçların ucuz maliyetli olduğunu ancak kaliteli olmadığını belirtmektedirler. Yüksek kaliteye sahip olan 5A, 6A ve 7A sınıfındaki ham saçlar ile platin rengine kadar renk açılımı yapılabilir ve doğal bir görünüm elde edilebilir.