B Vitamini Saça Nasıl Uygulanır?

B Vitamini Saça Nasıl Uygulanır?

B vitamini saçlarınıza doğrudan etki ederek saçınızı besler, güçlendirir ve uzamasını sağlar. B vitaminleri, ampullerde çözünmüş olarak bulunurlar, ucuzdurlar ve satın alınmaları kolaydır. Ampullerin içeriğini şampuan şişenize ekleyebilir, saçınızı B vitamini ile kaplayabilir veya B vitamini yoğun saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Gözle görülür sonuçlar için uygulamaların her 15 günde bir tekrarlanması önerilir.

Saç için Hangi B Vitamini İyidir?

Gerçekte, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 dahil olmak üzere birçok B vitamini vardır. Her biri farklı sağlık faydaları olan birçok B vitamini olmasına rağmen, çoğu saç bakım uzmanı, B kompleks vitamini almanızı tavsiye eder çünkü B vitaminleri birçok hayati işlev için çalışır, birlikte alındıklarında daha iyi emilirler ve en iyi sonuçları verirler.

Hangi B Vitaminleri Saçı Besler ve Uzatır?

  • B2 (riboflavin) yağ-protein-karbonhidrat metabolizmasında önemli rol oynar, eksikliği ciddi veya kademeli saç dökülmesine neden olabilir.
  • B5 (pantotenat) genellikle çeşitli cilt ve saç bakım ürünlerinde bulunur, eksikliği saç dökülmesine ve saç derisinde tahrişe neden olabilir.
  • B6 (piridoksin) doğrudan saç uzamasına bağlı olmasa da eksikliği dermatit adı verilen cilt sorunu meydana getirebilir.
  • B7 (Biotin) yağ asitleri üretimi ve saç kök hücresi gelişimi için gerekli bir vitamindir, eksikliği saç dökülmesi, incelmesi ve kırılmasına neden olabilir.

B12 (kobalamin) eksikliğinde birçok metabolik fonksiyon gerçekleştiremez. Örneğin, erken yaşta gri saç oluşumu B12 vitamini eksikliğinden olabilir.